Úterý, 7 února, 2023
aktualne

Navštívte bránu Vysokých Tatier – Starý Smokovec

on

Mesto Vysoké Tatry je centrom turistického ruchu v pohorí Vysoké Tatry. Nachádza sa na území TANAP-u vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Tvorí ho 15 mestských častí, pôvodne samostatných osád, z ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú obce s názvom Smokovec.  Starý Smokovec je jednou zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec je známy vďaka kúpeľom a v Dolnom a Hornom Smokovci nájdeme penzióny a lyžiarske strediská. V roku 1999 sa tieto osady stali súčasťou Vysokých Tatier. Poďme sa spoločne pozrieť do ich histórie a prečo sa ich oplatí navštíviť.

Starý Smokovec

Pod južným svahom mohutného Slavkovského štítu sa nachádza svojrázna architektonicky najstaršia tatranská osada Starý Smokovec. Bol založený v roku 1793 pri minerálnom prameni, ktorý dodnes vypúšťa svoje bohatstvo z hlbín zeme a osviežuje okoloidúcich turistov a návštevníkov našich veľhôr. Osada sa časom vybudovala na významne turistické a liečebné stredisko a v súčasnosti je administratívnym centrom Vysokých Tatier. Sídli tu obec a zastupiteľstvo, ako aj Tatranská horská služba. Vo Vysokých Tatrách sa oplatí stráviť niekoľko dní, preto si nájdite ubytovanie Starý Smokovec. Toto miesto je ideálnym východiskovým bodom pre väčšinu turistických trás.

Je tu čo navštíviť

Starý Smokovec je vstupnou bránou do Vysokých Tatier a tiež východiskovým bodom na kratšie aj dlhšie denné túry. Pre menej zdatných turistov sa odporúča výlet na Hrebienok. Môžete ísť pešo alebo využiť služby lanovky.  Odtiaľ je to len na skok  k Vodopádom Studeného potoka , k Zámkovského chate, Bílikovej chate či Rainerovej chate. Pri poslednej menovanej pri troche šťastia natrafíte na líšku Elišku, ktorá sa stala jej maskotom. Pre zdatnejších turistov sú otvorené krásy Malej studenej doliny s Téryho chaty a Veľkej Studenej doliny, kde sa nachádza Zbojnícka  chata. Ak chcete zažiť panoramatický výhľad na celú podhorskú oblasť, je potrebné vystúpiť na najvyšší vrch bývalých Tatier – Slavkovský štít (2452 m). V Starom Smokovci je plno reštaurácií, penziónov, kaviarní a športových obchodov. Určite vás očaria aj romantické apartmány Starý Smokovec, ktoré sú ideálnym miestom na valentínsky pobyt. V lete je k dispozícii požičovňa bicyklov a kolobežiek, v zime lyží a sánok.


Při výšlapu na dlouhou túru budete potřebovat vhodný batoh aby vás nebolela záda.


Mohlo by Vás zajímat

Najlepšie akcie – hodnotové a technologické

Investície do akcií ponúkajú mnoho príležitostí a výhod. Pre laika sa môže zdať neprebádaný svet akcií neprehľadný, zmätečný a možno aj desivý. Akonáhle sa...

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.