Neděle, 2 dubna, 2023
aktualne

Ušetrite vo svojej domácnosti na každom kroku. Ako na to?

on

Súčasná inflácia a finančná kríza nás vyzýva na to, aby sme sa naučili rokovať s peniazmi. Finančná gramotnosť nikdy nebola dôležitejšia, než práve dnes. Ako pri dnešných cenách ušetriť peniaze a nekončiť na účte s nulou? V každej oblasti svojho života môžete ušetriť. Musíte len vedieť, na čo sa sústrediť. Poradíme vám pár základných vecí, kde môžete začať.

Vytvorte si jasný rozpočet

Väčšina ľudí netuší, ako vyzerá ich rozpočet. Prezrite si príjmy a výdavky. Zamyslite sa, ktoré výdavky môžete zmenšiť alebo vyškrtnúť. A napíšte si, koľko chcete mesačne ušetriť. Dajte si to na stranu (napr. na sporiaci účet) hneď po výplate a potom pracujte len s peniazmi, ktoré vám na bežnom účte zostanú. Nezabudnite započítať poistenie, dlhy, drogériu, knihy, nájom, lieky a pod.

Naučte sa šetriť na jedle bez obetovania kvality

Na kvalite jedla rozhodne šetriť nemusíte. Každý týždeň si ale napíšte jedálničiek a pri nakupovaní sa ho držte. Nakúpte všetko naraz a pred nákupom sa najedzte. Potraviny správne skladujte, zbytočne ich nevyhadzujte a spotrebujte všetko, čo máte doma. Vonku by ste mali ísť málo. Návštevu reštaurácie si rozmyslite a zistite, či vonku nejete príliš často. Bude vám to totiž stáť veľa peňazí.

Zistite si, koľko platíte za energie

Energie sú veľkým výdavkom každej domácnosti. Z tohto dôvodu by ste mali začať šetriť na vode aj elektrine. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť. Ekologická domácnosť by mala mať doma perlátory, LED žiarovky a používať energie s rozvahou. Iste nemusíte svietiť naraz v celom čase a mať pustenú vodu počas celej doby, čo si čistíte zuby.

Využívajte zľavy, kupóny a vernostné programy

Myslíte si, že sa vďaka tomu budete správať ako seniori? Možno. Ale môžete veľa ušetriť. Zistite, či vaše obľúbené obchody majú vernostné programy, na ktorých môžete zarobiť. Rovnako tak využívajte zľavy a zľavové kupóny, ale postupujte múdro. Nekupujte všetko len preto, že je to v zľave. A overte si, že sa vám cena po zľave naozaj oplatí. Nie vždy je to pravda.

Mohlo by Vás zajímat

Offsetové hypotéky

Offsetové hypotéky dokážu ušetriť aj desiatky tisíc Hypotéky pozná snáď každý, ale málokto chce upísať svoju dušu spoločnosti, ktorá ich ponúka. Veľké množstvo druhov hypoték...

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.