Neděle, 2 dubna, 2023
aktualne

Ako funguje jednorazové investovanie? Oplatí sa?

on

Ak máte k dispozícii väčšiu sumu peňazí, rozhodne nie je rozumné držať ich na bežnom účte. Mnohí ho síce vnímajú ako istotu, no opak je pravdou. Financie, ktoré držíme na bežnom účte, sa totiž nezhodnocujú a tak nám z nich inflácia ukrajuje stále viac a viac. Voľné financie, pre ktoré nemáte aktuálne využitie, je preto dobré jednorazovo investovať. Nielenže si tak zachovajú svoju reálnu hodnotu, ale zároveň vám nejaké to euro ešte aj zarobia!

Jednorazové investovanie je skvelá možnosť, ako zabrániť znehodnoteniu voľných zdrojov. Ešte predtým, ako sa pre jednorazové investovanie rozhodnete, je však veľmi dôležité ujasniť si cieľ, ktorý ním chcete dosiahnuť. Ideálnym pre túto formu investovania je budovanie dlhodobejších cieľov, ktorým tak doprajete dostatok času na to, aby sa v rámci investície pekne zhodnotili.

Ako funguje jednorazové investovanie?

Jednorazové investovanie nazývame aj nepravidelným investovaním. Viete však, ako investovať peniaze jednorazovo? Znamená to, že do vami zvoleného investičného riešenia zašlete naraz väčšiu sumu peňazí namiesto toho, aby ste ich doň posielali pravidelne každý mesiac. Dôležité je ale uvedomiť si, že jednorazové investovanie môže byť silne závislé od volatility trhu, preto by ste mali touto formou investovať len prostriedky, o ktorých viete, že ich nebudete v najbližších rokoch potrebovať. Po uskutočnení investičného vkladu môže totiž na trhu nastať zlom a hodnota investície jednoducho poklesne. V tomto bode majú mnohí investori tendenciu reagovať impulzívne a investovanú čiastku vyberú aj napriek aktuálnej strate. Práve v tomto momente si však treba spomenúť na dlhodobý investičný horizont a jednoducho nepanikáriť. Volatilita totiž nie je zlá a netreba ju vnímať ako nepriateľa, skôr naopak. Práve ona totiž prináša nielen poklesy, ale aj rast investície.

Výhody jednorazového investovania

Jednorazové investovanie prináša investorom niekoľko výhod. Jednou z nich je napríklad istá dávka pohodlia, ktorá vás odbremeňuje od akýchkoľvek následných, mesačných investícií. Okrem toho platí, že jednorazové investovanie je lacnejšie ako to pravidelné, pretože transakčné náklady sú pri tomto type investovania veľmi nízke. Jednorazovo pritom nemusíte využívať len investície do nehnuteľností. Existuje viacero možností, do čoho investovať tak, aby ste svoje financie efektívne zhodnotili.

Nevýhody jednorazového investovania

Jednou z nevýhod jednorazového investovania je už spomínané odrieknutie si finančných prostriedkov počas niekoľkých nasledujúcich rokov. Zhodnotenie investície by v opačnom prípade mohlo byť zanedbateľné či dokonca mínusové, čo by vo výsledku nemalo pre investora žiadny význam. Okrem toho platí, že jednorazový investor by nemal byť úplný laik. Mohlo by sa totiž stať, že investíciu nakúpi za vysokú cenu, ktorá už v budúcnosti neporastie, ale bude, naopak, len a len klesať.

Title: Ako funguje jednorazové investovanie? Oplatí sa?

H1: Disponujete väčším obnosom hotovosti? Jednorazové investovanie môže byť ideálnym riešením pre jej zhodnotenie.

Metadescription: Jednorazové investovanie je ideálnym riešením pre dlhodobé zhodnotenie voľných finančných prostriedkov. Na čo by ste si mali dať pozor?

URL: /jednorazove-investovanie-ako-investovat-peniaze-do-coho-investovat-investicie-do-nehnutelnosti

Mohlo by Vás zajímat

Cestná a lodná preprava: Akú a kedy zvoliť? Špedícia vám ich...

Trápite sa nadtým, aký druh prepravy zvoliť na prepravu tovaru? Každý druh dopravy na svete má svoje výhody a nevýhody. Všetko záleží od určitých...

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.