Neděle, 2 dubna, 2023
aktualne

Požiarne úseky: základ pasívnej požiarnej ochrany

on


Čo sú to požiarne úseky?

Pasívna požiarna ochrana je proces ochrany objektu pred požiarom, ktorý nezahŕňa použitie aktívnych protipožiarnych systémov. Na zabezpečenie pasívnej požiarnej ochrany sa používa mnoho metód, ale jedným z jej základov je návrh a realizácia horizontálnych a vertikálnych požiarnych úsekov.

Požiarne úseky sú základnou jednotkou plánu pasívnej požiarnej ochrany. Ide o úseky v rámci budovy, ktoré sú navrhnuté tak, aby zabránili šíreniu ohňa a dymu mimo svojich hraníc.

Čo je potrebné na tesnenie požiarneho úseku?

Tesnenie požiarneho úseku je proces vytvárania tesnej izolácie medzi požiarnym úsekom a vonkajším prostredím. Táto izolácia je dôležitá, aby sa zabránilo šíreniu požiaru v rámci budovy. Tesnenie je možné realizovať pomocou rôznych stavebných materiálov a výrobkov s protipožiarnymi vlastnosťami, ako sú kalciumsilikátové dosky, intumescentné nátery, tesnenia prestupov alebo protipožiarne sklo. Výsledok tohto procesu musí spĺňať kritériá REI – nosnosť (R), celistvosť (E) a izolácia (I).

Príklady horizontálnych a vertikálnych bariér

Vertikálne bariéry, ktoré tvoria hranice požiarneho úseku, sú napríklad steny či priečky z kalciumsilikátových dosiek alebo protipožiarneho skla a rôzne prvky tesnenia prestupov (napr. protipožiarna manžeta alebo tehla). Spolu bránia ďalšiemu šíreniu požiaru v rámci jednoho poschodia. Naopak, horizonálne bariéry sa zmenšujú riziko, že sa požiar a dym rozšíri do vyšších alebo nižších podlaží, najmä cez potrubia a káble. Počíta sa tu aj požiarna ochrana stropov a podláh.

Prečo je tesnenie požiarneho úseku také dôležité?

Správne izolované požiarne prestupy a požiarne úseky pomáhajú znižovať škody spôsobené požiarom tak, že spomaľujú jeho šírenie udržiavajú ho na mieste. Aj v prípade, že je šírenie požiaru neodvratné, bude prebiehať oveľa pomalšie, čo poskytne čas na evakuáciu obyvateľov budovy a pre hasičov, aby dostali situáciu pod kontrolu. Taktiež im pomáha pohybovať sa po horiacej budove efektívnejšie a bezpečnejšie.

Mohlo by Vás zajímat

Navštívte bránu Vysokých Tatier – Starý Smokovec

Mesto Vysoké Tatry je centrom turistického ruchu v pohorí Vysoké Tatry. Nachádza sa na území TANAP-u vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Tvorí ho 15...

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.