Neděle, 2 dubna, 2023
aktualne

Chyby pri predaji nehnuteľnosti

on

Asi každý predajca nehnuteľnosti vám potvrdí, že si praje svoju nehnuteľnosť predať čo najskôr a za čo najvyššiu sumu. Pri samotnom predaji však môžu predajcovia napáchať mnoho chýb, ktoré si ani neuvedomia, ktoré im môžu predaj značne skomplikovať. Aby ste sa týmto problémom vyhli, prečítajte si tie najčastejšie chyby, ktoré predajcovia nehnuteľnosti robia!

Predaj bez realitnej kancelárie

Mnoho ľudí, ktorí sa chystajú predať svoj byt alebo dom, si v predaji veria natoľko, že svoju nehnuteľnosť skúšajú predať sami bez profesionálnej pomoci a bez akýchkoľvek skúseností. Nafotia teda fotky, podajú si inzerát, a čakajú. Najviac záujemcov o kúpu však sleduje preverené a zabehnuté realitné kancelárie a portály, ktoré ponúkajú kvalitné služby. Realitná kancelária dokáže predajcovi tiež pomôcť pri stanovení ceny či termínu, kedy má svoju nehnuteľnosť predať.

Kedy predať

Predaj nehnuteľnosti sa môže vliecť niekoľko mesiacov aj rokov. Príčinou môže byť fakt, že vašu nehnuteľnosť ponúkate v zlý čas. Správne načasovanie pritom ovplyvní rýchlosť predaja veľkou mierou. Napríklad ponuka predaja rekreačného objektu tesne po sezóne určite nemá, kvôli úbytku záujemcov, zmysel. Pokiaľ predávate rodinné domy či byty, pustite sa do predaja najlepšie na začiatku roka, kedy je dopyt aj cena najvyššia. Pre voľbu vhodného termínu predaja nehnuteľnosti sa určite oplatí sledovať aj trh s hypotékami. Pokiaľ sú hypotéky drahé, potom je cena nízka a oplatí sa kúpiť. Ak sú ale hypotéky lacné, ceny nehnuteľností sú vysoké, a je teda výhodné reality predať.

Príprava nehnuteľnosti na predaj

Aby sa vaša nehnuteľnosť predala čo najskôr, pripravte váš dom či byt, ktorý chcete predať, tak, aby si v ňom každý nový záujemca dokázal predstaviť svoj vlastný život. Aké sú teda pravidlá? Pri prehliadke odstráňte všetky vaše osobné veci od topánok v botníku, cez časopisy na stole až po predložky či bytový textil. Odpracte prebytočný nábytok a opravte technické vady, ktoré v byte sú.

Vaša nehnuteľnosť by mala byť atraktívna a jedinečná, preto sa pri designovaní nehnuteľnosti držať pravidlá, že menej je niekedy viac. Pred každou prehliadkou tiež vyvetrajte a na stôl naaranžujte čerstvé kvety.

Nenechajte sa zlým načasovaním či neskúsenosťou pripraviť o skorý predaj vašej nehnuteľnosti. Ak sa vyhnete základným chybám, predaj nehnuteľnosti vám pôjde oveľa ľahšie!

Mohlo by Vás zajímat

Viete, že finančný poradca nám môže ušetriť stovky Eur mesačne?

Finančný poradca je človek, s ktorým sa radíme o svojich finančných záležitostiach, o svojich finančných problémoch a konzultujeme s ním veci ohľadom financií. Je to...

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.