Středa, 31 května, 2023
aktualne

3 stroje pre prácu na pozemku, ktoré vám požičia požičovňa stavebných strojov

on

Úpravy pozemkov pred alebo po stavebných prácach vám môžu pokojne zabrať aj stovky hodín. Väčšinou musíte premiestniť či zarovnať tony materiálu a zeminy. Nechajte to radšej na minibager, nakladač, bager či ďalšie stroje a ušetríte si čas i námahu. Prečítajte si, ktoré z nich sú pri úpravách pozemku najužitočnejšie a prečo ich nemusíte hneď kupovať.

1. Bager alebo minibager

Bager a minibager sú asi najdôležitejšie stavebné stroje, ktoré využijete pri úpravách pozemku. Minibager má výhodu v kompaktných rozmeroch, takže preň nie sú problémom ani stiesnené, husto zastavané pozemky. Najmenšie modely dostanete do interiéru aj cez klasické 80 cm dvere, keďže sú užšie. Výhodou pre bager je zase väčšia sila jeho hydrauliky, takže rozsiahle práce nechajte radšej naň.

Oba stroje však môžete vďaka pripojiteľnému hydraulickému príslušenstvu používať aj úplne inými spôsobmi. Hydraulické kladivá alebo kliešte vám pomôžu zbúrať staré stavby. Rôznymi druhmi lopát upravíte povrch pozemku s presnosťou na niekoľko cm. Pomocou drapákov zase premiestníte pevné materiály. Medzi ďalšie príslušenstvo patria skalné frézy, zemné vrtáky či vibračné zhutňovače.

2. Šmykom riadený nakladač

Tento kompaktný stroj môžete vidieť pri stavebných prácach malého i stredného rozsahu. Je mimoriadne obratný, keďže sa otáča na mieste zmenou rýchlosti ľavej a pravej strany náprav, prípadne ich otáčaním proti sebe. Jeho výhodou je veľmi široká lopata v prednej časti, takže na jeden „záťah“ naloží, vyloží či premiestni veľké množstvo sypkých materiálov.

Rovnako ako bager, aj šmykom riadený nakladač môžete premeniť na úplne iný stroj vďaka príslušenstvu. K dispozícii máte rôzne druhy lyžíc a drapákov, výložník na pripojene lyžice, radlicu, zemný vrták, cestnú frézu, krovinorez, mulčovač či kefy na čistenie ciest, chodníkov a podobných pevných povrchov.

3. Minidumper

Ak sa vám šmykom riadený nakladač zdá príliš rozmerný a nechce sa vám chodiť hore-dolu s fúrikom, môžete namiesto neho využiť minidumper. Existujú kolesové i pásové verzie, pričom niektoré sú vybavené sedadlom, iné plošinou na státie a za niektorými musíte kráčať.

Výhodou minidumprov je vynikajúca obratnosť vďaka kompaktným rozmerom. Existujú aj modely s hydraulikou a lopatou v prednej časti, ktoré sa dokážu naložiť samé, čo značne urýchli prácu.

Nemáte prostriedky? Pomôže požičovňa stavebných strojov

Ak chcete kúpiť minibager či nebodaj rýpadlo nakladače alebo iný stavebný stroj, musíte si pripraviť vyššie tisícky až desiatky tisíc eur. To je často vysoká investícia aj pre malú firmu, nieto ešte pre živnostníka či súkromnú osobu. Práve v týchto prípadoch vám pomôže požičovňa stavebných strojov, a to nielen na pár dní, ale aj prostredníctvom dlhodobých výpožičiek.

Mohlo by Vás zajímat

Požiarne úseky: základ pasívnej požiarnej ochrany

Čo sú to požiarne úseky? Pasívna požiarna ochrana je proces ochrany objektu pred požiarom, ktorý nezahŕňa použitie aktívnych protipožiarnych systémov. Na zabezpečenie pasívnej požiarnej ochrany sa používa...

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.