Čtvrtek, 25 července, 2024
aktualne

Aký majú dojazd výkonné elektrobicykle?

on

     Najčastejšími dvomi otázkami s ktorými sa pri kúpe elektrobiku stretávame sú, aký má dojazd a ako je silný?. Keďže elektrobicykle majú rozdielne dojazdy, skúsime odpovedať na túto veľmi komplexnú otázku a pozrieme sa na to, aký dojazd majú rôzne druhy batérií a aká kapacita je najvýhodnejšia pre vás.

V „praveku elektrobicyklov“ sa používali olovené batérie. Každý elektrobike bol ťažký a mal krátky dojazd kvôli malej kapacite batérie. Vďaka pokroku sa pri e-bajkoch dnes už skoro výhradne používajú lítiovo – iónové batérie s rôznou kapacitou, najčastejšie od 400Wh do 900Wh. Ako si teda vybrať?

     400Wh batérie dominujú na skladacích a mestských bicykloch určených na prepravu na krátke vzdialenosti prevažne v meste. Občas  sa vyskytnú na horských alebo trekingových bicykloch a ich dojazd všeobecne sa pohybuje niekde v rozmedzí od 30 do 50 km* na jedno nabitie. Pozrite si napríklad ponuku značkyMoustache.

     Batérie s kapacitou 500Wh sa v dnešnej dobe pokladajú za minimálny štandard  a nájdeme ich osadené vo väčšine základných rád elektrobicyklov určených prevažne na rekreačné jazdenie, no nájdu si aj priaznivcov medzi skúsenejšími cyklistami, ktorí používajú túto kapacitu kvôli nižšej hmotnosti. Reálny dojazd v kopcovitom teréne je 55-65 km* pri šetrnej jazde.

     Momentálne najrozšírenejšie sú batérie s kapacitou okolo 630Wh, kde ich nájdeme osadené na prevažnej väčšine elektrobicyklov strednej a vyššej triedy. Je to zlatá stredná cesta. Má skvelý pomer ceny, výkonu a hmotnosti s odhadovaným dojazdom 60-80 km*. Jej veľkosť až tak neobmedzuje dizajnérov, čo umožňuje čistejší vzhľad a zaujímavejšie technické spracovania.

Pomerne čerstvou novinkou, sú batérie s kapacitou 720 – 750 Wh, Od týchto polo obrov môžete očakávať priemerný dojazd od 70 – 90 km* a pri šetrnej jazde môžete prekonať tú magickú hranicu 100 km za deň.

     Pre skutočných nadšencov túlania sa mimo civilizácie je na trhu aj batéria s kapacitou 900Wh, kde značky elektro pohonov len momentálne začínajú experimentovať. Pri tejto kapacite sa už však horšie pozerá aj na hmotnosť bicykla, v ktorom je osadená. Potrápi viac aj konštruktérov pre svoju väčšiu dĺžku.

      Úplne novým tredndom sa stávajú systémy s malou kapacitou batérie a nízkym krútiacim momentom. Tie sú určené pre náročných športovcov, ktorí majú dobrú kondíciu, ale výšlapy ich až tak nebavia. Priekopníkom v tejto oblasti je  výrobca elektro pohonov Fazua. Pre budúci rok si podobnú špecialitu chystá aj Haibike pod označením Lyke, kde však batéria bude mať  kapacitu 430 Wh. Takéto polokrvné e-bajky nepoznajú žiadnu hranicu dojazdu, pretože elektro pohon je len ako doplnok do nepríjemných stúpaní…

     Pokiaľ sa vám zdá kapacita batérie malá, v niektorých prípadoch je možné namontovať range extender. Bosch vyvinul systém Dual Battery, ktorý poskytuje k základnej batérii 625Wh doplniť druhú batériu s kapacitou 500 Wh a získať tak skutočne obrovskú zásobu energie až 1125Wh. Takýmto riešením Vám elektrobicykel Haibike umožní neuveriteľné dojazdy hodné skutočných nomádov hôr a lesov.

               Nech si zvolíte kapacitu, akú chcete, snažte sa komunikovať s predajcom o vašich predstavách prejdených kilometrov a pri výjazde si sem-tam skontrolujte aj kalkulovaný dojazd, aby sa z vás nestal stroskotanec uviaznutý v divočine. Myslite na to, že noc je dlhá. V zimnom období pri mínusových hodnotách je dojazd každej batérie výrazne menší.

*hodnoty dojazdov v texte  sú približné z dôvodu nespočetného množstva faktorov, s ktorými na nedá jednoducho kalkulovať.

Mohlo by Vás zajímat

Vaše Optimalizované E-shopové Riešenie pre Všetky Odvetvia od IT-outsource.sk

Digitálny obchod sa stal kľúčovým prvkov pri budovaní úspešného podniku, a práve v tejto oblasti vyniká programátorská firma IT-outsource.sk. Poskytujeme optimálne e-shopové riešenia pre...

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.