Středa, 31 května, 2023
aktualne

Cestná a lodná preprava: Akú a kedy zvoliť? Špedícia vám ich obe umožní!

on

Trápite sa nadtým, aký druh prepravy zvoliť na prepravu tovaru? Každý druh dopravy na svete má svoje výhody a nevýhody. Všetko záleží od určitých podmienok a aj na vašom rozpočte. V článku si rozoberieme cestnú a lodnú prepravu. Neviete, ktorú a kedy zvoliť? Špedícia vám to ujasní.

Je lodná preprava to pravé?

Mnohé spoločnosti sa spoliehajú na lodnú prepravu už roky. Prináša im to hneď niekoľko výhod. Na začiatok musíte poznať dĺžku trasy. Ak vaša zásielka potrebuje prejsť na druhú stranu oceánu, potom je lodná preprava to pravé.

Obe prepravy majú svoje plusy a mínusy. S lodnou prepravou dokážete ušetriť vďaka tomu, že loď berie aj ďalší tovar. Častokrát je to aj cez 10 000 ďalších kontajnerov plných nákladu. Je však zaujímavé, koľko emisií sa pri takomto množstve tovaru vyprodukuje.

Ak jedna loď dokáže vziať 10 000 dvadsať stopových kontajnerov, kamiónov by na rovnaké množstvo kontajnerov bolo potrebné presne 10 000. Nákladná preprava pomocou lodi je niekoľkonásobné šetrná a nevytvára toľko emisií, ako cestná preprava.

Mínusy pri lodnej preprave zahŕňajú dlhotrvajúcu nakládku. Taktiež daný tovar je možné prepraviť len po najbližší prístav s dlhotrvajúcou vykládkou. Loď vám zrejme nevyhovie v prípade, že sa rozhodnete zrušiť prepravu na poslednú chvíľu.

Prečo práve cestná preprava?

Najväčšou výhodou cestnej prepravy je rýchlosť a jednoduchosť prepravy a nákladky spolu s vykládkou. Čas je častokrát dôležitejší ako vyššia cena v porovnaní s lodnou prepravou. Taktiež získate možnosť zásielku detailnejšie sledovať. O všetko sa vám postará špedícia.

Možnosť operatívne reagovať je v cestnej preprave vždy k dispozícií. Ak sa na poslednú chvíľu niečo zmení, môžete prepravu zrušiť. Ak sa kvôli vplyvom prírody nemôže preprava uskutočniť, špedičná firma môže pohotovo reagovať a zvoliť inú trasu.

Z negatívnych stránok vyberáme hlavne nedostatok priestoru pri veľkom tovare. Zatiaľ čo množstvo veľkých zásielok môžu byť prepravené vo viacerých kontajneroch na jednej lodi, do jedného kamiónu sa toho veľa nevojde.

Rýchla preprava po diaľnici, jednoduchá nákladka a výkladka a doručenie až k dverám. Na krátke vzdialenosti sa cestná preprava zdá byť ideálna. Negatívne stránky zahŕňajú napríklad vyššia cena a väčšia produkcia emisií. Otázka tak znie, čo je tá správna voľba pre vás?

Nehody sa stávajú

Ak sa niečo pokazí, flexibilnejšia doprava je práve cestná. Vždy môže prísť 2. vozidlo na pomoc. Ak sa niečo stane na lodi, môže to dopadnúť zle. Čo je z tohto pohľadu výhodnejšie? Ani jedno, pokiaľ váš tovar nie je poistený. Špedičná spoločnosť vám s tým poradí.

Poistenie prepravy je služba, ktorá môže uhradiť náklady odosielateľom, ktorých zásielky boli stratené, ukradnuté alebo poškodené počas prepravy. Napríklad v Kanade a USA ponúkajú poistenie prepravy poštové služby, kuriérske spoločnosti a spoločnosti poisťujúce prepravu.

Využiť môžete aj poistenie nákladu. Ide o zmluvu, ktorou je poistený tovar chránený v prípade škôd spôsobených rizikom krytým v poistnej zmluve. Faktúra za poistenie je potrebná na colné odbavenie len vtedy, keď sa príslušné údaje nenachádzajú v obchodnej faktúre.

Konečné slovo

Najlepšia cesta nie je ani po vode ani po ceste ale obe sú zároveň odpoveďou na túto dilemu. Aby ste sami zistili, čo je pre vás najlepšie, odporúčame vám vyskúšať si obe možnosti. Získate tak prehľad o tom, čo vám bude viac vyhovovať.

Nikto vás dokonca nenúti zostať len pri jednom type prepravy. Pokojne môžete zapojiť a využívať výhody oboch prepráv súčasne. V prípade, že sa niečo zmení, budete sa môcť jednoduchšie spoľahnúť len na jeden druh prepravy, s ktorým už budete mať skúsenosti.

Mohlo by Vás zajímat

Čo sú to požiarne úseky?

Požiarne úseky: základ pasívnej požiarnej ochrany Pasívna požiarna ochrana je proces ochrany objektu pred požiarom, ktorý nezahŕňa použitie aktívnych protipožiarnych systémov. Na zabezpečenie pasívnej požiarnej ochrany sa...

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.