Středa, 31 května, 2023
aktualne

Predstavujeme vám nové eko produkty z revolučného materiálu

on

Prečo je výhodné pre vašu gastro prevádzku spoznať nové eko produkty? V prvom rade vám ekologické obalové materiály a udržateľné prestieranie na stôl rozšíria základňu hostí. Viaceré štúdie ukázali, že spotrebitelia čoraz viac zohľadňujú udržateľnosť pri výbere reštaurácií, s ktorými sympatizujú. Byť eko vám teda pomôže získať viac zákazníkov a zvýšiť lojalitu k vašej značke. Urobí to obraz o tom, kým naozaj ste.

Čo je to eko produkt?

Veľmi jednoducho povedané, trvalo udržateľné obalové materiály sú šetrné k prírode a neprispievajú k ďalšiemu vyčerpaniu prírodných zdrojov. Na to, aby bol produkt eko, však musí spĺňať niekoľko kritérií. Mal by byť bezpečný pre spotrebiteľov počas svojho celého životného cyklu. Vyrába sa, prepravuje a recykluje sa pomocou obnoviteľnej energie. Je z prírodných materiálov a je navrhnutý tak, aby optimalizoval energiu.

Keďže vaši zákazníci sú stále ochotnejší zmeniť svoje spotrebiteľské návyky, aby znížili vplyv na životné prostredie, musíte s nimi udržať krok a poznať najnovšie trendy v eko obaloch.

Vlnitá lepenka

Možno nejde celkom o revolučný, ale určite ide o pevný, nesmierne odolný a najmä ekologický materiál, ktorý uchová vaše jedlo v bezpečí. Vlákna z vlnitej lepenky možno v skutočnosti recyklovať až 5 – 7-krát. To znamená, že väčšina krabíc z nej pozostáva zo 70 % až 100 % z recyklovaných materiálov. Tým, že ide o vysoko recyklovaný materiál, sú tieto obaly výbornou možnosťou, ktorá nezaťažuje životné prostredie. Papierové krabice na koláče z vlnitej lepenky sú správna voľba pre každú gastro prevádzku, ktorá chce byť šetrnejšia voči prírode a životnému prostrediu. Hodiť sa vám budú, ak potrebujete zabaliť a v bezpečí prepraviť napríklad aj tortu, cukrovinky, chlebíčky, sladké, ale aj slané pečivo. Okrem iného, krabice z vlnitej lepenky na sebe nezvyknú mať žiadnu potlač, čo sa dá skvelo využiť na vlastné, personalizované motívy s logom vašej značky. Ak chcete nechať vyniknúť obsah svojej donášky, použite krabicu s plastovým okienkom, nie však len takým obyčajným. Reč je o PLA.

Bioplast (PLA)

V tomto prípade máte dočinenia s naozaj unikátnym a revolučným materiálom. PLA je prírodný polyester bežne vyrábaný z kukuričného škrobu alebo cukrovej trstiny. Prvýkrát bol objavený v 20. rokoch 20. storočia Wallaceom Corothersom, vynálezcom nylonu. Existuje mnoho dôvodov, prečo je PLA ekologicky lepšou alternatívou k štandardným plastom. Jeho hlavnými výhodami sú znížená uhlíková stopa počas výroby, nákladová efektívnosť prechodu na výrobu a samozrejme recyklovateľnosť. V gastro priemysle sa môžete s týmto materiálom stretnúť najmä pri pohároch, jednorazových rukaviciach alebo taškách. Poháre z PLA sú vhodnou náhradou plastových, majú tiež podobné vlastnosti. Sú priehľadné, vysoko lesklé, s odolnosťou do 40 °C (vhodné skôr na studené nápoje). Takéto poháriky sú biologicky rozložiteľné, pretože ich základnými surovinami sú spomínaná kukurica, cukrová trstina a rastlinný olej. Sú oveľa šetrnejšie k prírode a životnému prostrediu ako bežné plasty z ropy.

Bagassa

Bagassa je jedným z najnovších trendov v gastro priemysle. Je to veľmi obľúbený materiál, ktorý sa používa pri výrobe jednorazových pohárov, tanierov, misiek a menu boxov na jedlo so sebou. Bagassa je vlastne vedľajším produktom, známa tiež ako drť z cukrovej trstiny. Na každú vyrobenú tonu trstinového cukru pripadajú 2 až 3 tony bagassy. Je hustá, dužinatá, vláknitá a dá sa ľahko rozložiť do nádob akéhokoľvek tvaru alebo veľkosti. Obaly z nej postupne nahrádzajú tradičné výrobky z papiera, plastov a polystyrénu. Prečo ešte je taká obľúbená? Je to hneď z viacerých dôvodov. Obaly z bagassy sú tepelne odolné a možno ich použiť aj na skladovanie studených potravín. Sú vhodné do mikrovlnnej rúry a zvládnu teplotu až do 100°C. Okrem toho ich môžete dať aj do mrazničky a takto v nich skladovať potraviny. Vďaka svojej vláknitej štruktúre sú odolnejšie a pevnejšie ako polystyrénové nádoby. V porovnaní s papierovým a plastovým riadom, bagassa udrží dlhšie teplo a obaly z nej sú tiež odolné voči vode a mastnote. A v konečnom dôsledku, sú ekologické, pretože sa dajú plne kompostovať.

Mohlo by Vás zajímat

Založenie s.r.o. spoločnosti

Svoju firmu si môže založiť takmer každý. Nemusíte mať obsiahle vedomosti a skúsenosti na poli podnikania. Jednou z možností je zakúpiť si už hotovú...

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.