Sobota, 27 dubna, 2024
aktualne

Gainer: Získajte svalovú hmotu a energiu s podporou kalórií

on

Na podporu rastu svalovej hmoty môžete okrem poctivého a pravidelného tréningu využiť aj pomoc špeciálnych výživových doplnkov. V tomto článku si posvietime práve na gainer. Buďte pri tom s nami.

Moderná športová výživa prináša pokrokové riešenia na rôzne tréningové situácie. Pravdepodobne každý, kto športuje alebo sa o šport zaujíma pozná proteín. Proteíny alebo teda bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami svalovej hmoty, bez ktorých nie sme schopní svaly naberať, ale ani ich regenerovať. Proteíny sú najpredávanejším výživovým doplnkom. Hneď v ich závese sa nachádza práve spomínaný gainer, ktorý síce narozdiel od proteínu nie je vhodným v prípade diéty, ale môže byť skutočne veľkým pomocníkom pri naberaní svalovej hmoty.

Všetko, čo o gaineri potrebujete vedieť:

Gain znamená naberať/narastať/priberať. A to je v tomto prípade žiadané, jednoducho preto, že na budovanie nových svalov telo potrebuje bielkoviny, sacharidy a tuky.

Sacharidy a tuky dodávajú telu energiu a spolu s bielkovinami patria medzi základné makroživiny. Sacharidy sú pre telo najdôležitejším zdrojom energie, a preto zohrávajú kľúčovú úlohu počas cvičenia, kedy telo využíva glykogén alebo zásoby sacharidov uložené vo svaloch a pečeni. Počas fyzickej aktivity sa telo spolieha na glukózu (jednoduché sacharidy) ako na hlavný zdroj energie.  Pretože keď spotrebujeme viac energie, telo potrebuje rýchly prísun sacharidov, aby mohlo pokračovať v pohybe.

Ak sa teda snažíte nabrať svaly, potrebujete po tréningu doplniť stratené zásoby glykogénu a naštartovať anabolické procesy (rast svalov). A práve v tom vám môže pomôcť gainer. Gainer je teda vlastne sacharidovo-proteínový výrobok. Mohli by sme ich rozdeliť na takzvané “hard” a “soft”.

Hard a Soft Gainery

  • Hard gainery obsahujú väčšie množstvo rýchlych cukrov a menší podiel bielkovín. Často sa stretnete s pomerom približne 70 % sacharidov a približne 20 % bielkovín. Sacharidy sa väčšinou skladajú z maltodextrínu a glukózy. Niektorí výrobcovia do nich pridávajú aj fruktózu, tá však nie je z hľadiska inzulínovej odozvy  ideálna a mala by sa v gaineri používať len na dochutenie. Hard gainery zvyčajne využívajú tzv. ektomorfovia, čo sú zvyčajne chudí ľudia, ktorí majú problém s priberaním svalov a hmotnosti. Alebo mezomorfovia, čo sú prirodzene svalnatí jedinci, pre ktorých je relatívne ľahké nabrať svalovú hmotu.
  • Soft gainery naopak obsahujú väčšie množstvo bielkovín a pomalšie sacharidy. Bielkoviny sú v nich často zastúpené v rozmedzí 25-50 %. Sacharidy sú tam v menšom množstve a sú zastúpené v komplexnejších formách, napríklad vo forme ovsa alebo pšenice. Tie sa zdajú byť výhodnejšie pre endomorfov, teda ľudí, ktorí ľahko priberajú a musia si dávať väčší pozor na kilá. Kvalitné gainery sú tiež obohatené o zmes vitamínov, aminokyselín a minerálov. 

Samozrejme, ak nemáte kvalitný jedálniček, dostatok času na oddych a regeneráciu, gainer sám o sebe vás pravdepodobne nezachráni. V prípade však, ak sa snažíte pribrať nejaké to kilo a vybudovať pri tom nejakú tú svalovú hmotu, mohol by byť veľkou pomocou.

Mohlo by Vás zajímat

Máte radi termálne kúpele a kúpaliská? Navštívte Veľký Meder

Termálne kúpele sú pre mnohých ich návštevníkov veľmi vítané nielen kvôli relaxácii a pohode, ale aj kvôli pozitívnym účinkom, ktoré majú na naše zdravie....

Potrebujete spoľahlivý program na mzdy? Vyskúšajte obľúbené Mzdy Komplet o Vemy.